Cuma, Mayıs 02, 2008

İlbahar Okları Okçuluk Yarışması' nın Ardından

- Bu yarışmada sporcuların artık rüzgaradan çekinmediklerini gördüm, bu yarışmada milli takımda olmayan sporcuların bile çok yüksek puan attığını gördüm, bu yarışmada genç sporcuların kıyasıya mücadelesini gördüm,bu yarışmada compound yay sporcuların sayısının dahada arttığını gördüm. Yarışmada genç ve büyük toplam sporcu sayısı (206) iki yüz altıydı. (124) yüz yirmi dört recurve yay okçumuz, (82) seksen iki compound yay sporcumuz yarışmada mücadele etti. Recurve yay okçuluğu yapan sporcularımızın malzemelrinin yüzde doksanından fazlasını federasyon tedarik ederken, compound yay sporcuların yüzde doksanından fazlası kendi malzemelerini kendileri almışlardı.
- Ayrıca bu yarışmada 661- puan gibi Dünya standardında puan atan Cevdet Demiral' dan bahsetmeden geçemeyeceğim, kendisini tebrik ederim. Bu sporcumuzun da elinden tutalım, inanıyorum ileride uluslararası alanda çok güzel başarılar elde edecek.
- Sezonun ilk açık hava yarışması olan İlbahar Okları Okçuluk Yarışmanın sonunda önemli bir süreç başladı. İlki Avrupa Şampiyonası' nda kota alma savaşı, ikincisi ekim ayındaki Yıldızlar ve Gençler Dünya Okçuluk Şampiyonası hazırlıkları, birde mayıs sonunda Dünya Kupasının 3. ayağı var. Bu yarışmaların hazırlıkları sürecek, birde takım halinde Olimpiyatlara katılabilsek ne kadar güzel olacak. Olimpiyatlara takım halinde katılmak için verilen uğraş nedeniyle için compound yay sporcularımız bir çok yarışmaya götürülmediler ve motivasyonları epey düştü ama inşaallah bu sabırlarına değer de kota alırız, canı gönülden ülkemiz adına seviniriz.
- Gelelim gençler ve yıldızlara; ekim ayına çok var görünüyor ama çocuklarımızın hiç biri hala hazır görünmüyor. Önümüzdeki Mersin yarışmasından sonra kamplaramı alırız, bölgelerinde antrenörleriylemi sıkı çalışırlar bilemem ama Türkiyede yapılacak bir Okçuluk Dünya Şampiyonası'nda lütfen artık ön plana çıkalım da madalyaları toplayalım. Bizim ülkemizde ve insanlarımızın seyredeceği bir yarışmada başarılı olmak okçuluk sporuna talebin artması demek,okçuluğun geleceğinin belkide bu yarışmayla planlanması demek, okçuluk sporuna sağlanan finansmanın artması demek ve de çok güzel bir reklam demek. Ben inanıyorum ki yetkililer bunun farkındadır ve gerekenleri yapcaklardır. Spor dolu günler, saygılar .

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Sizin dedikleriniz tam tersini yaptılar hocam,sonuç ortada.Başka ne söylenir ki ?

ARŞİV ( Aradıklarınızı Bulun )

Okçuluk ve Fatih

Rekor Kırdı, Hayatını Kurtardı :
Özbay Güven, Osmanlı Devleti'nin sporcuyu anında ödüllendirdiğini de belirtiyor. "Osmanlı sporcuyu hem korur, hem de anında mükafatlandırırdı. Osmanlı'nın sporcuya değer vermesini size bir örnekle anlatayım. Solak Sinan Subaşı, Fatih Devri'nin en büyük kemankeşlerinden birisiydi. Okmeydanı'nda da 1200 gezin üzerinde iki rekoru vardı. Sinan Subaşı, Silifke Kalesi'nin komutanıyken Karamanoğulları kaleyi ele geçirince Fatih öldürülmesi için ferman verdi. Fakat o sıralarda Sinan Subaşı rekorlar kırdığı için padişah kendisini affederek 'Kanını menziline öndül (ödül) koydum' dedi".

Fatih'in Oku :
Ayasofya'ya girdikten sonra Fatih , bir ok çekip '' alametim olsun '' diyerek Ayasofya kubbesinin ta ortasına attı.Bu okun yeri halen görülmektedir.
( Evliya Çelebi Seyehatnamesi 1.Cilt Syf:76,Çeviren : Mehmet ZILLİOĞLU )
- Okçuluk antrenmanları; mutlaka bir antrenör eşliğinde ,emniyet tedbirleri alınmış güvenli bir alanda ve kimseye zarar vermiyecek bir şekilde, yapılmalıdır.
KENDİNİZE DEĞER VERİN : A K R A F M C A N L I Y A Y I N

Okçuluk Bir Ata Sporudur

Okçuluk insanlığın varoluşuyla birlikte doğmuştur.Türkler ok ve yayı hem sanatsal hem de teknolojik açıdan ele alıp günümüze kadar getirmişlerdir.Osmanlı'larda okçuluk zirveye çıkmış ; top menzilinin 600 m. olduğu zamanlarda osmanlı okları 800 m.yi geçiyordu. Devamı...>>

Hakkımda

Fotoğrafım
KOCAELİ, İzmit, Turkey
1968 doğumluyum.Beş yaşından beri ok atıyorum, 1981 yılında 13 yaşımda lisanslı olarak resmi anlamda okçuluk sporuna başladım.1987 yılından itibaren okçuluk antrenörlüğü yapıyorum.Milli Takım Antrenörlüğü yaptım; on tane antrenör, iki bölge antrenörü ve bir milli takım antrenörü ayrıca bir çok milli sporcu yetiştirdim.Sporcularım rekorlar kırıp, sayısız şampiyonluklar kazandı.İktisat fakültesi mezunuyum.1990 yılından itibaren kadrolu okçuluk antrenörü olarak görev yapmaktayım.1991 yılından bu yana da Türk-Osmanlı Okçuluk Tarihi ve olimpik bir spor dalı olan günümüzdeki Okçuluk Sporu hakkında araştırma yapmaktayım. Okçuluk Türklerin ilk ata sporudur ve ben de okçuluk sporunu çok seviyorum,okçuluğun yayılıp gelişmesi için çalışıyorum, bu nedenle Türk okçuluğunu hakkettiği yere getirmek için elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum. -He was born in 1968 -Turkey.He has begun archery in 1981. Since 1987 he has been archery trainer. He has worked as Turkish National Team Trainer; educated many archers and already continue to this nice and hard job; studied Economy. He was born to be an archer ; try his best to develop archery in Turkey and World.

Beğendiğim Kitap : Zen ve Okçuluk

okçuluk video

Loading...

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı