Cuma, Haziran 07, 2013

Okçuluk Dünya Kupası Prova Olacak

  
Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaloğlu, “Okçuluk Dünya Kupası, Akdeniz Oyunları'nın bir provası şeklinde olacak. Bir altın, bir gümüş ve iki bronz madalya almak istiyoruz” dedi.

Topaloğlu, Yüzüncü Yıl Okçuluk Tesisleri'ni ziyaret ederek, Okçuluk Milli Takımı'nın çalışmalarını izledi. Topaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 -16 Haziran'da Antalya'da düzenlenecek şampiyonaya, 50 ülkeden yaklaşık 350 sporcunun katılacağını bildirdi.

Toplam 4 ayaktan oluşan şampiyonanın ikinci ayağının Antalya'da yapıldığına değinen Topaloğlu, milli takımın şampiyonada madalya hedeflediğini kaydetti. Topaloğlu, “Umut ediyorum ki sporcularımız bu amaca ulaşacaklar ve ülkemize madalya kazandıracaklar. Okçuluk Dünya Kupası, Akdeniz Oyunları'nın bir provası şeklinde olacak. Bir
 altın, bir gümüş ve iki bronz madalya almak istiyoruz" dedi.

Milli okçu Begül Löklüoğlu da hazırlık kampının çok iyi gittiğini, kapsamlı bir kamp sürecinin ardından şampiyonadan iyi dereceler elde edeceklerine inandıklarını söyledi. Milli okçu Demir Elmaağaçlı ise kamp sayesinde eksiklerini tamamlama fırsatı bulduklarını, kampın verimli geçtiğini ve başarılı sonuçlar elde etmek istediklerini kaydetti.

Okçuluk Milli Takımı hazırlık kampında klasik yay bayanlarda Begül Löklüoğlu, Aybüke Aktuna, Elçin Baykal Öncü, Deniz Yandımata, erkeklerde Cevdet Demiral, Yağız Yılmaz, Fatih Bozlar, Kerem Kırsever; makaralı yay bayanlarda Vildan Şenocak, Gizem Kocaman, Ayşe Salgın, Ecem Cansu Coşkun, erkeklerde de Demir Elmaağaçlı, Ahmet Bacak, Evren Çağıran, Barış Tandoğan mücadele edecek.(
A.A.)

Hiç yorum yok:

Okçuluk ve Fatih

Rekor Kırdı, Hayatını Kurtardı :
Özbay Güven, Osmanlı Devleti'nin sporcuyu anında ödüllendirdiğini de belirtiyor. "Osmanlı sporcuyu hem korur, hem de anında mükafatlandırırdı. Osmanlı'nın sporcuya değer vermesini size bir örnekle anlatayım. Solak Sinan Subaşı, Fatih Devri'nin en büyük kemankeşlerinden birisiydi. Okmeydanı'nda da 1200 gezin üzerinde iki rekoru vardı. Sinan Subaşı, Silifke Kalesi'nin komutanıyken Karamanoğulları kaleyi ele geçirince Fatih öldürülmesi için ferman verdi. Fakat o sıralarda Sinan Subaşı rekorlar kırdığı için padişah kendisini affederek 'Kanını menziline öndül (ödül) koydum' dedi".

Fatih'in Oku :
Ayasofya'ya girdikten sonra Fatih , bir ok çekip '' alametim olsun '' diyerek Ayasofya kubbesinin ta ortasına attı.Bu okun yeri halen görülmektedir.
( Evliya Çelebi Seyehatnamesi 1.Cilt Syf:76,Çeviren : Mehmet ZILLİOĞLU )
- Okçuluk antrenmanları; mutlaka bir antrenör eşliğinde ,emniyet tedbirleri alınmış güvenli bir alanda ve kimseye zarar vermiyecek bir şekilde, yapılmalıdır.
KENDİNİZE DEĞER VERİN : A K R A F M C A N L I Y A Y I N

Okçuluk Bir Ata Sporudur

Okçuluk insanlığın varoluşuyla birlikte doğmuştur.Türkler ok ve yayı hem sanatsal hem de teknolojik açıdan ele alıp günümüze kadar getirmişlerdir.Osmanlı'larda okçuluk zirveye çıkmış ; top menzilinin 600 m. olduğu zamanlarda osmanlı okları 800 m.yi geçiyordu. Devamı...>>

Hakkımda

Fotoğrafım
KOCAELİ, İzmit, Turkey
1968 doğumluyum.Beş yaşından beri ok atıyorum, 1981 yılında 13 yaşımda lisanslı olarak resmi anlamda okçuluk sporuna başladım.1987 yılından itibaren okçuluk antrenörlüğü yapıyorum.Milli Takım Antrenörlüğü yaptım; on tane antrenör, iki bölge antrenörü ve bir milli takım antrenörü ayrıca bir çok milli sporcu yetiştirdim.Sporcularım rekorlar kırıp, sayısız şampiyonluklar kazandı.İktisat fakültesi mezunuyum.1990 yılından itibaren kadrolu okçuluk antrenörü olarak görev yapmaktayım.1991 yılından bu yana da Türk-Osmanlı Okçuluk Tarihi ve olimpik bir spor dalı olan günümüzdeki Okçuluk Sporu hakkında araştırma yapmaktayım. Okçuluk Türklerin ilk ata sporudur ve ben de okçuluk sporunu çok seviyorum,okçuluğun yayılıp gelişmesi için çalışıyorum, bu nedenle Türk okçuluğunu hakkettiği yere getirmek için elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum. -He was born in 1968 -Turkey.He has begun archery in 1981. Since 1987 he has been archery trainer. He has worked as Turkish National Team Trainer; educated many archers and already continue to this nice and hard job; studied Economy. He was born to be an archer ; try his best to develop archery in Turkey and World.

Beğendiğim Kitap : Zen ve Okçuluk

okçuluk video

Loading...

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı