Pazartesi, Mayıs 14, 2012

GELENEKSEL OKÇULUK MÜSABAKASI, Konya, 05-06 Mayıs 2012


Bigalı geleneksel okçular, 5-6 Mayıs 2012 tarihleri arasında Konya' da düzenlenen okçuluk gösterilerine katıldılar.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Türk Okçuluğu Federasyonu tarafından Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’ya teşriflerinin 784. yılı münasebetiyle geleneksel okçuluk müsabakaları düzenlendi.
Kültürpark Anfi Tiyatro’da  düzenlenen etkinliğe Konya’nın yanı sıra Ankara, İstanbul, Amasya, Sivas, Çanakkale, Gümüşhane, Tokat ve Kayseri’den 46 sporcu katıldı. Biga' yı temsilen İÇDAŞ A.Ş. sponsorluğunda BİOK Spor Kulübü olarak müsabakalarda Antrenör Dinçer EKİZ Sporcular; R.Çağrı ÜNZAL, Mehmet YAYLA, Yunus OKATAN ve  İsa UZUN’dan oluşan geleneksel okçuluk ekibi müsabakalar sonunda 10 takım arasından 5.’inci sırada yer almaya hak kazandı. Ferdi sıralama atışlarında Bigalı okçulardan R.Çağrı ÜNZAL eleme atışlarında 7.’inci sırada yarışmayı tamamladı. BİOK Spor Kulübü Antrenörü Dinçer EKİZ bu müsabakalar için çok hazırlıklı ve donanımlı olmamamıza rağmen sporcularımızın katıldıkları bu ilk müsabakada elde ettikleri derecenin sevindirici olduğunu, ileriki organizasyonlarda Çanakkale ve  Biga’yı daha üst sıralara taşıyacaklarını; ayrıca verdikleri destek ve göstermiş oldukları alakadan dolayı Kaymakamımız Sn. Fatih GENEL, İÇDAŞ A.Ş. Genel Müdürü Sn. Bülent ENGİN, İlçe Gençlik Spor Müdürü Sn. Cabir KAŞDEMİR ve  BİOK Spor Kulübü Başkanı Sn. Zühtü UYGUN’a  teşekkürlerini sunduklarını belirtti.
                                

Hiç yorum yok:

Okçuluk ve Fatih

Rekor Kırdı, Hayatını Kurtardı :
Özbay Güven, Osmanlı Devleti'nin sporcuyu anında ödüllendirdiğini de belirtiyor. "Osmanlı sporcuyu hem korur, hem de anında mükafatlandırırdı. Osmanlı'nın sporcuya değer vermesini size bir örnekle anlatayım. Solak Sinan Subaşı, Fatih Devri'nin en büyük kemankeşlerinden birisiydi. Okmeydanı'nda da 1200 gezin üzerinde iki rekoru vardı. Sinan Subaşı, Silifke Kalesi'nin komutanıyken Karamanoğulları kaleyi ele geçirince Fatih öldürülmesi için ferman verdi. Fakat o sıralarda Sinan Subaşı rekorlar kırdığı için padişah kendisini affederek 'Kanını menziline öndül (ödül) koydum' dedi".

Fatih'in Oku :
Ayasofya'ya girdikten sonra Fatih , bir ok çekip '' alametim olsun '' diyerek Ayasofya kubbesinin ta ortasına attı.Bu okun yeri halen görülmektedir.
( Evliya Çelebi Seyehatnamesi 1.Cilt Syf:76,Çeviren : Mehmet ZILLİOĞLU )
- Okçuluk antrenmanları; mutlaka bir antrenör eşliğinde ,emniyet tedbirleri alınmış güvenli bir alanda ve kimseye zarar vermiyecek bir şekilde, yapılmalıdır.
KENDİNİZE DEĞER VERİN : A K R A F M C A N L I Y A Y I N

Okçuluk Bir Ata Sporudur

Okçuluk insanlığın varoluşuyla birlikte doğmuştur.Türkler ok ve yayı hem sanatsal hem de teknolojik açıdan ele alıp günümüze kadar getirmişlerdir.Osmanlı'larda okçuluk zirveye çıkmış ; top menzilinin 600 m. olduğu zamanlarda osmanlı okları 800 m.yi geçiyordu. Devamı...>>

Hakkımda

Fotoğrafım
KOCAELİ, İzmit, Turkey
1968 doğumluyum.Beş yaşından beri ok atıyorum, 1981 yılında 13 yaşımda lisanslı olarak resmi anlamda okçuluk sporuna başladım.1987 yılından itibaren okçuluk antrenörlüğü yapıyorum.Milli Takım Antrenörlüğü yaptım; on tane antrenör, iki bölge antrenörü ve bir milli takım antrenörü ayrıca bir çok milli sporcu yetiştirdim.Sporcularım rekorlar kırıp, sayısız şampiyonluklar kazandı.İktisat fakültesi mezunuyum.1990 yılından itibaren kadrolu okçuluk antrenörü olarak görev yapmaktayım.1991 yılından bu yana da Türk-Osmanlı Okçuluk Tarihi ve olimpik bir spor dalı olan günümüzdeki Okçuluk Sporu hakkında araştırma yapmaktayım. Okçuluk Türklerin ilk ata sporudur ve ben de okçuluk sporunu çok seviyorum,okçuluğun yayılıp gelişmesi için çalışıyorum, bu nedenle Türk okçuluğunu hakkettiği yere getirmek için elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum. -He was born in 1968 -Turkey.He has begun archery in 1981. Since 1987 he has been archery trainer. He has worked as Turkish National Team Trainer; educated many archers and already continue to this nice and hard job; studied Economy. He was born to be an archer ; try his best to develop archery in Turkey and World.

Beğendiğim Kitap : Zen ve Okçuluk

okçuluk video

Loading...

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı