Salı, Aralık 18, 2007

Minikler Türkiye Salon Okçuluk Şampiyonası -2007

- 15-16 Aralık 2007 tarihlerinde Antalya Murat Paşa Spor Salonu'nda yapılan Minikler Türkiye Salon Okçuluk Yarışması'na 144- sporcu katıldı. Okçuluk sporunun hızla geliştiğni gösteren bu sayı çok memnun verici bulundu. Okçuluk Federasyonu'nun çalışkan başkanı Sayın Abdullah Topaloğlu yarışmanın başından sonuna kadar illerden gelen idareci ve antrenörleri dinleyip onlarla istişarede bulundu.

- 15-16 Aralık 2007 tarihlerinde Antalya Murat Paşa Spor Salonu’nda yapılan Minikler Türkiye Salon Okçuluk Şampiyonası’na katılan 144- minik okçu gerçekten çok güzel yarışma çıkarttı.
- İlk gün; sabah gurubunda Olimpik Minik Erkekler,öğleden sonrada Olimpik Minik Bayanlar,Compound Minik Erkekler ve Compound Minik Bayanlar yarıştı.Yarışmada 60 cm.’lik hedef kağıdına toplam 60 ok atışı yapıldı ve ferdi sıralama toplam puana göre belirlendi.Yarışmanın ikinci gününde takım atışları eleme turları yapıldı.
- Bir önceki minikler yarışmasına göre her kategoride sporcu sayısı iki kat artmıştı.Olimpik yay malzemelerinin çoğunu federasyon destekli elde eden bölgeler olimpik yay kategorisine daha çok önem vermişlerdi.Compound yay sporcularının hepsi kendi malzemelerini kulüp kanalıyla veya kendi imkanlarıyla almışlardı.Buna rağmen compound yay sporcularının sayısı bir önceki minikler yarışmasına göre iki kat artmıştı.
- Okçuluk federasyonu başkanı sayın Abdullah Topaloğlu illerden gelen idareci ve antrenörlerin sorunlarını dinledi ve istişarede bulundu.
- Yarışma sonunda 1994 doğumlu ve daha küçük doğumlu sporculardan başarılı olanlar ileride düzenlenecek olan gelişim kamplarına çağırılacaklar.

YARIŞMA SONUÇLARI :


Madalya Dağılımı :

Compound Yay :Olimpik Yay:*****************

Hiç yorum yok:

ARŞİV ( Aradıklarınızı Bulun )

Okçuluk ve Fatih

Rekor Kırdı, Hayatını Kurtardı :
Özbay Güven, Osmanlı Devleti'nin sporcuyu anında ödüllendirdiğini de belirtiyor. "Osmanlı sporcuyu hem korur, hem de anında mükafatlandırırdı. Osmanlı'nın sporcuya değer vermesini size bir örnekle anlatayım. Solak Sinan Subaşı, Fatih Devri'nin en büyük kemankeşlerinden birisiydi. Okmeydanı'nda da 1200 gezin üzerinde iki rekoru vardı. Sinan Subaşı, Silifke Kalesi'nin komutanıyken Karamanoğulları kaleyi ele geçirince Fatih öldürülmesi için ferman verdi. Fakat o sıralarda Sinan Subaşı rekorlar kırdığı için padişah kendisini affederek 'Kanını menziline öndül (ödül) koydum' dedi".

Fatih'in Oku :
Ayasofya'ya girdikten sonra Fatih , bir ok çekip '' alametim olsun '' diyerek Ayasofya kubbesinin ta ortasına attı.Bu okun yeri halen görülmektedir.
( Evliya Çelebi Seyehatnamesi 1.Cilt Syf:76,Çeviren : Mehmet ZILLİOĞLU )
- Okçuluk antrenmanları; mutlaka bir antrenör eşliğinde ,emniyet tedbirleri alınmış güvenli bir alanda ve kimseye zarar vermiyecek bir şekilde, yapılmalıdır.
KENDİNİZE DEĞER VERİN : A K R A F M C A N L I Y A Y I N

Okçuluk Bir Ata Sporudur

Okçuluk insanlığın varoluşuyla birlikte doğmuştur.Türkler ok ve yayı hem sanatsal hem de teknolojik açıdan ele alıp günümüze kadar getirmişlerdir.Osmanlı'larda okçuluk zirveye çıkmış ; top menzilinin 600 m. olduğu zamanlarda osmanlı okları 800 m.yi geçiyordu. Devamı...>>

Hakkımda

Fotoğrafım
KOCAELİ, İzmit, Turkey
1968 doğumluyum.Beş yaşından beri ok atıyorum, 1981 yılında 13 yaşımda lisanslı olarak resmi anlamda okçuluk sporuna başladım.1987 yılından itibaren okçuluk antrenörlüğü yapıyorum.Milli Takım Antrenörlüğü yaptım; on tane antrenör, iki bölge antrenörü ve bir milli takım antrenörü ayrıca bir çok milli sporcu yetiştirdim.Sporcularım rekorlar kırıp, sayısız şampiyonluklar kazandı.İktisat fakültesi mezunuyum.1990 yılından itibaren kadrolu okçuluk antrenörü olarak görev yapmaktayım.1991 yılından bu yana da Türk-Osmanlı Okçuluk Tarihi ve olimpik bir spor dalı olan günümüzdeki Okçuluk Sporu hakkında araştırma yapmaktayım. Okçuluk Türklerin ilk ata sporudur ve ben de okçuluk sporunu çok seviyorum,okçuluğun yayılıp gelişmesi için çalışıyorum, bu nedenle Türk okçuluğunu hakkettiği yere getirmek için elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum. -He was born in 1968 -Turkey.He has begun archery in 1981. Since 1987 he has been archery trainer. He has worked as Turkish National Team Trainer; educated many archers and already continue to this nice and hard job; studied Economy. He was born to be an archer ; try his best to develop archery in Turkey and World.

Beğendiğim Kitap : Zen ve Okçuluk

okçuluk video

Loading...

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı