Perşembe, Aralık 21, 2006

16-17 Aralık 2006 Tarihlerinde Yapılan Ege Kupası Salon Okçuluk Yarışması Sonuçları

Okçuluk Federasyonu tarafından düzenlenen Ege Kupası Salon Okçuluk Birinciliği sona erdi. İzmir Gürsel Aksel Spor Salonu'nda 2 gün süren birinciliğe , 26 ilden toplam 202 sporcu katıldı.

Salonun ışıklandırılması yetersiz olduğu için öğlenden sonra yapılan makaralı yay sporcularının ve olimpik büyük bayan sporcularının puanları düşük çıktı.Yeni sisteme geçildiği için takım eleme turlarındaki atılan en yüksek puanlar rekor sayıldı, ayrıca genç erkek recurve yay dalında Enes UĞUR 582 punla Türkiye rekoru kırdı. Büyük erkekler recurve yay dalında atılan toplam puanlar biraz göz doldurmasına rağmen, diğer kategorilerdeki toplam puanlar henüz istenilen seviyelerde değildi. Bu yarışmanın sonuçları gösterdi ki , Mart 2007 de İzmir'de yapılacak Dünya Salon Okçuluk Yarışması'na Milli Takımlarımız henüz hazır değil.İnşaallah yapılacak kamplarla Türk Okçuluk Milli Takımları yarışma kıvamına gelir ve ülkemize madalya kazandırırlar.

Olimpik ve makaralı yay türlerinde ilk gün yapılan eleme yarışmalarının ardından ikinci gün yapılan bireysel ve takım finallerinde şu sonuçlar alındı ;

OLİMPİK YAY :

Büyük Bayan Takım : Antalya Okçuluk İhtisas, Samsun, İzmir Büyükşehir Belediyesi
Büyük Erkek Takım : İstanbul, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Antalya
Büyük Bayan Bireysel : Natalia Nasaridze (Hacettepe Üniversitesi Spor Kulübü), Selma Kaya (Hacettepe Üniversitesi Spor Kulübü), Keziye Keskin Şatır (İzmir Büyükşehir Belediyesi)
Büyük Erkek Bireysel : Tunç Küçükkayalar (Ankara Okçuluk İhtisas), Cevdet Demiral (Samsun Gençlik Spor), Vedat Erbay (Antalya)
Genç Bayan Takım : İzmir, Ankara, Samsun Gençlik Spor
Genç Erkek Takım : İzmir, Edirne Okçuluk İhtisas, 3. Ankara
Genç Bayan Bireysel : Begül Löklüoğlu (Antalya Güney Spor), Zehra Ece (Ankara Okçuluk İhtisas Spor Kulübü), Özlem Kılınçarslan (Ankara Okçuluk İhtisas Spor Kulübü)
Genç Erkek Bireysel : Yusuf Çorba (İzmir Büyükşehir Belediyesi), Uğurcan Sugetiren (Edirne Okçuluk İhtisas Kulübü), Uğur Uzun ((Edirne Okçuluk İhtisas Kulübü)

MAKARALI YAY :

Büyük Bayan Takım : Ankara, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İstanbul
Büyük Erkek Takım : Kocaeli Gençlik Spor, Kayseri Karsu Molu Spor, Eskişehir Anadolu Üniversitesi
Büyük Bayan Bireysel : Nilüfer Erenoğlu (Eskişehir Anadolu Üniversitesi), Didem Türkoğlu (Hacettepe Üniversitesi Spor Kulübü), Melike Atıcı (Kayseri)
Büyük Erkek Bireysel : M. Şahin Karaçam (Kayseri), Emre Özdemir (Gelibolu), Serkan Tuna (Eskişehir Anadolu Üniversitesi)
Genç Bayan Takım : Bu kategoride yarışma olmadı
Genç Erkek Takım : Battalgazi Eğitim Kurumları, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İstanbulGenç Bayan Bireysel : Canan Arıkan (Antalya Hedef Spor), Tuğba Yurtsever (İstanbul), Esra Şentürk (İstanbul)
Genç Erkek Bireysel : Celal Işık (Çankırı), Demir Elmaağaçlı (Kayseri Battal Gazi Spor Kulübü), Tevfik Şahin (Kayseri Battal Gazi Spor Kulübü)

Hiç yorum yok:

Okçuluk ve Fatih

Rekor Kırdı, Hayatını Kurtardı :
Özbay Güven, Osmanlı Devleti'nin sporcuyu anında ödüllendirdiğini de belirtiyor. "Osmanlı sporcuyu hem korur, hem de anında mükafatlandırırdı. Osmanlı'nın sporcuya değer vermesini size bir örnekle anlatayım. Solak Sinan Subaşı, Fatih Devri'nin en büyük kemankeşlerinden birisiydi. Okmeydanı'nda da 1200 gezin üzerinde iki rekoru vardı. Sinan Subaşı, Silifke Kalesi'nin komutanıyken Karamanoğulları kaleyi ele geçirince Fatih öldürülmesi için ferman verdi. Fakat o sıralarda Sinan Subaşı rekorlar kırdığı için padişah kendisini affederek 'Kanını menziline öndül (ödül) koydum' dedi".

Fatih'in Oku :
Ayasofya'ya girdikten sonra Fatih , bir ok çekip '' alametim olsun '' diyerek Ayasofya kubbesinin ta ortasına attı.Bu okun yeri halen görülmektedir.
( Evliya Çelebi Seyehatnamesi 1.Cilt Syf:76,Çeviren : Mehmet ZILLİOĞLU )
- Okçuluk antrenmanları; mutlaka bir antrenör eşliğinde ,emniyet tedbirleri alınmış güvenli bir alanda ve kimseye zarar vermiyecek bir şekilde, yapılmalıdır.
KENDİNİZE DEĞER VERİN : A K R A F M C A N L I Y A Y I N

Okçuluk Bir Ata Sporudur

Okçuluk insanlığın varoluşuyla birlikte doğmuştur.Türkler ok ve yayı hem sanatsal hem de teknolojik açıdan ele alıp günümüze kadar getirmişlerdir.Osmanlı'larda okçuluk zirveye çıkmış ; top menzilinin 600 m. olduğu zamanlarda osmanlı okları 800 m.yi geçiyordu. Devamı...>>

Hakkımda

Fotoğrafım
KOCAELİ, İzmit, Turkey
1968 doğumluyum.Beş yaşından beri ok atıyorum, 1981 yılında 13 yaşımda lisanslı olarak resmi anlamda okçuluk sporuna başladım.1987 yılından itibaren okçuluk antrenörlüğü yapıyorum.Milli Takım Antrenörlüğü yaptım; on tane antrenör, iki bölge antrenörü ve bir milli takım antrenörü ayrıca bir çok milli sporcu yetiştirdim.Sporcularım rekorlar kırıp, sayısız şampiyonluklar kazandı.İktisat fakültesi mezunuyum.1990 yılından itibaren kadrolu okçuluk antrenörü olarak görev yapmaktayım.1991 yılından bu yana da Türk-Osmanlı Okçuluk Tarihi ve olimpik bir spor dalı olan günümüzdeki Okçuluk Sporu hakkında araştırma yapmaktayım. Okçuluk Türklerin ilk ata sporudur ve ben de okçuluk sporunu çok seviyorum,okçuluğun yayılıp gelişmesi için çalışıyorum, bu nedenle Türk okçuluğunu hakkettiği yere getirmek için elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum. -He was born in 1968 -Turkey.He has begun archery in 1981. Since 1987 he has been archery trainer. He has worked as Turkish National Team Trainer; educated many archers and already continue to this nice and hard job; studied Economy. He was born to be an archer ; try his best to develop archery in Turkey and World.

Beğendiğim Kitap : Zen ve Okçuluk

okçuluk video

Loading...

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı