Salı, Eylül 25, 2007

Antalya Okçuluk İhtisas Kulübü Sosyal Tesis Projesi

İnternette dolaşırken gördüm; böyle bir proje gerçekten varmı, varsa ne durumda, biterse gerçekten çok güzel olacak .

Antalya Okçuluk İhtisas Kulübü

Tasarım Ekibi : İlhan Selim Kural

Yardımcı Mimar(lar): Oya Caymaz,Sinem Konu Keskinok,Veli Kural

Mimarlık Ofis(ler)i : Kural Mimarlık ve Planlama

İşveren: Antalya Okçuluk İhtisas Kulübü

Proje Tarihi :2000
Proje Tipi :Sosyal Tesis

Açıklama :

Mimari programda okçular ve kulüp üyeleri için yarışmalar sırasında Antalya dışından gelen ekiplerin hiç değilse bir kısmının misafir edilebileceği bir konaklama bölümü (otel), eğitim ve seminer imkanlarının yanısıra sporcuların kondisyon çalışmaları ile atış antrenmanlarını yapabilecekleri bir kapalı salon, yemek ve dinlenme imkanlarının yer alması istenmiştir. Müsabakalar sırasında kullanılan hakem odası, kayıt odası, vb. mekanların yanısıra yapıda bir otelin gerektirdiği tüm donanımları yer almıştır. Yapının formunda okçuluk sporunun dinamik karakteri yansıtılmaya çalışılmıştır. Her iki kolun birbirinden belli bir açıda ve ileri geri hareketlerle kopartılması ve orta holün üstünün basık ve asimetrik bir tonozla örtülmesi, yapıda dinamizm arayışının yanısıra arsanın ince uzun geometrisinin de sonucudur. Yapının uzeyine yerleştirilen pergolalı seyirci terası da bu geometriyi güçlendirmektedir.

-( Sitedeki bu yazının son güncelleme tarihi : 27/06/2005 12:13 )

Okçuluk ve Fatih

Rekor Kırdı, Hayatını Kurtardı :
Özbay Güven, Osmanlı Devleti'nin sporcuyu anında ödüllendirdiğini de belirtiyor. "Osmanlı sporcuyu hem korur, hem de anında mükafatlandırırdı. Osmanlı'nın sporcuya değer vermesini size bir örnekle anlatayım. Solak Sinan Subaşı, Fatih Devri'nin en büyük kemankeşlerinden birisiydi. Okmeydanı'nda da 1200 gezin üzerinde iki rekoru vardı. Sinan Subaşı, Silifke Kalesi'nin komutanıyken Karamanoğulları kaleyi ele geçirince Fatih öldürülmesi için ferman verdi. Fakat o sıralarda Sinan Subaşı rekorlar kırdığı için padişah kendisini affederek 'Kanını menziline öndül (ödül) koydum' dedi".

Fatih'in Oku :
Ayasofya'ya girdikten sonra Fatih , bir ok çekip '' alametim olsun '' diyerek Ayasofya kubbesinin ta ortasına attı.Bu okun yeri halen görülmektedir.
( Evliya Çelebi Seyehatnamesi 1.Cilt Syf:76,Çeviren : Mehmet ZILLİOĞLU )
- Okçuluk antrenmanları; mutlaka bir antrenör eşliğinde ,emniyet tedbirleri alınmış güvenli bir alanda ve kimseye zarar vermiyecek bir şekilde, yapılmalıdır.
KENDİNİZE DEĞER VERİN : A K R A F M C A N L I Y A Y I N

Okçuluk Bir Ata Sporudur

Okçuluk insanlığın varoluşuyla birlikte doğmuştur.Türkler ok ve yayı hem sanatsal hem de teknolojik açıdan ele alıp günümüze kadar getirmişlerdir.Osmanlı'larda okçuluk zirveye çıkmış ; top menzilinin 600 m. olduğu zamanlarda osmanlı okları 800 m.yi geçiyordu. Devamı...>>

Hakkımda

Fotoğrafım
KOCAELİ, İzmit, Turkey
1968 doğumluyum.Beş yaşından beri ok atıyorum, 1981 yılında 13 yaşımda lisanslı olarak resmi anlamda okçuluk sporuna başladım.1987 yılından itibaren okçuluk antrenörlüğü yapıyorum.Milli Takım Antrenörlüğü yaptım; on tane antrenör, iki bölge antrenörü ve bir milli takım antrenörü ayrıca bir çok milli sporcu yetiştirdim.Sporcularım rekorlar kırıp, sayısız şampiyonluklar kazandı.İktisat fakültesi mezunuyum.1990 yılından itibaren kadrolu okçuluk antrenörü olarak görev yapmaktayım.1991 yılından bu yana da Türk-Osmanlı Okçuluk Tarihi ve olimpik bir spor dalı olan günümüzdeki Okçuluk Sporu hakkında araştırma yapmaktayım. Okçuluk Türklerin ilk ata sporudur ve ben de okçuluk sporunu çok seviyorum,okçuluğun yayılıp gelişmesi için çalışıyorum, bu nedenle Türk okçuluğunu hakkettiği yere getirmek için elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum. -He was born in 1968 -Turkey.He has begun archery in 1981. Since 1987 he has been archery trainer. He has worked as Turkish National Team Trainer; educated many archers and already continue to this nice and hard job; studied Economy. He was born to be an archer ; try his best to develop archery in Turkey and World.

Beğendiğim Kitap : Zen ve Okçuluk

okçuluk video

Loading...

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı