Pazartesi, Mayıs 25, 2009

Salı, Mayıs 19, 2009

15-17 Mayı 2009 / Gençlik Kupası Okçuluk Yarşması / Samsun / Fotoğraflar ve Yorum

- Yarışmanın Yorumu : 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yapılan bir yarışma olmasına rağmen yine istiklal marşı söylenmedi, ne diyeyim ki başka ? Yorumu siz yapın artık, manevi heyecanı canlı tutulmayan bir spor dalında başarı ne kadar gelir. Sporcular sadece kazanacakları ödülleri düşünerek mi yarışacaklar, yoksa Atatürk'ün desdeklediği ünlü pehlivan Kurdereli' nin '' ben yarışırken arkamda Türk milletinin olduğunu düşünürüm '' ilkesi altında mı yarışacaklar. İlk önce sporcularımıza ulusal maneviyatımızı öğretmeye gayret etmeliyiz ki çocuklarımız da bir amaç doğrultusunda yönlerini çizebilsinler.
- .... Samsun sporun okçuluk tesislerinde yapılan yarışma çok güzel oldu.Gayet geniş ve rahat bir saha hazırlanmıştı. Samsun bölgesine, antrenör Ayhan Uzuntaş'a, Samsun gençlik spor il müdürü Şahin beye teşekkür ederiz.
- Yarışmada yine compound yay sporcuları güzel puan attı; Dinçer Ekiz çok formdaydı, bir oku hedefi delip geçtiği için karavana sayıldı yoksa toplam puanda da rekor kıracaktı,1369 puan attı.Compound yay büyük bayanlarda Sevinç Uysal 1350, Esra Sülün 1340 gibi kayde değer puanlar attılar.Bu kategoride biraz gayret gösterilse Avrupa şampiyonalarında takım olarak derece alınabilir. Büyük bayanlar recurve yayda Zehra Öktem toplamda 1316 puanı geçme başarısını gösterdi. Gençler için önemli bir yarışma olmasına rağmen çok yüksek puanlar çıkmadı malesef. Yine Compound yay genç erkelerde puanlar biraz göze battı; Ali Rıza Coşkun 1326 ve Melih Özbostancı 1312 puan attılar. Bu kategoride de çalışılırsa ileride güzel başarılar gelir inşaallah.Okçuluk ve Fatih

Rekor Kırdı, Hayatını Kurtardı :
Özbay Güven, Osmanlı Devleti'nin sporcuyu anında ödüllendirdiğini de belirtiyor. "Osmanlı sporcuyu hem korur, hem de anında mükafatlandırırdı. Osmanlı'nın sporcuya değer vermesini size bir örnekle anlatayım. Solak Sinan Subaşı, Fatih Devri'nin en büyük kemankeşlerinden birisiydi. Okmeydanı'nda da 1200 gezin üzerinde iki rekoru vardı. Sinan Subaşı, Silifke Kalesi'nin komutanıyken Karamanoğulları kaleyi ele geçirince Fatih öldürülmesi için ferman verdi. Fakat o sıralarda Sinan Subaşı rekorlar kırdığı için padişah kendisini affederek 'Kanını menziline öndül (ödül) koydum' dedi".

Fatih'in Oku :
Ayasofya'ya girdikten sonra Fatih , bir ok çekip '' alametim olsun '' diyerek Ayasofya kubbesinin ta ortasına attı.Bu okun yeri halen görülmektedir.
( Evliya Çelebi Seyehatnamesi 1.Cilt Syf:76,Çeviren : Mehmet ZILLİOĞLU )
- Okçuluk antrenmanları; mutlaka bir antrenör eşliğinde ,emniyet tedbirleri alınmış güvenli bir alanda ve kimseye zarar vermiyecek bir şekilde, yapılmalıdır.
KENDİNİZE DEĞER VERİN : A K R A F M C A N L I Y A Y I N

Okçuluk Bir Ata Sporudur

Okçuluk insanlığın varoluşuyla birlikte doğmuştur.Türkler ok ve yayı hem sanatsal hem de teknolojik açıdan ele alıp günümüze kadar getirmişlerdir.Osmanlı'larda okçuluk zirveye çıkmış ; top menzilinin 600 m. olduğu zamanlarda osmanlı okları 800 m.yi geçiyordu. Devamı...>>

Hakkımda

Fotoğrafım
KOCAELİ, İzmit, Turkey
1968 doğumluyum.Beş yaşından beri ok atıyorum, 1981 yılında 13 yaşımda lisanslı olarak resmi anlamda okçuluk sporuna başladım.1987 yılından itibaren okçuluk antrenörlüğü yapıyorum.Milli Takım Antrenörlüğü yaptım; on tane antrenör, iki bölge antrenörü ve bir milli takım antrenörü ayrıca bir çok milli sporcu yetiştirdim.Sporcularım rekorlar kırıp, sayısız şampiyonluklar kazandı.İktisat fakültesi mezunuyum.1990 yılından itibaren kadrolu okçuluk antrenörü olarak görev yapmaktayım.1991 yılından bu yana da Türk-Osmanlı Okçuluk Tarihi ve olimpik bir spor dalı olan günümüzdeki Okçuluk Sporu hakkında araştırma yapmaktayım. Okçuluk Türklerin ilk ata sporudur ve ben de okçuluk sporunu çok seviyorum,okçuluğun yayılıp gelişmesi için çalışıyorum, bu nedenle Türk okçuluğunu hakkettiği yere getirmek için elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum. -He was born in 1968 -Turkey.He has begun archery in 1981. Since 1987 he has been archery trainer. He has worked as Turkish National Team Trainer; educated many archers and already continue to this nice and hard job; studied Economy. He was born to be an archer ; try his best to develop archery in Turkey and World.

Beğendiğim Kitap : Zen ve Okçuluk

okçuluk video

Loading...

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı